Moda na styl moro wywodzi się z lat 80., gdy modyfikowane kurtki wojskowe były atrybutem każdego buntownika. Jako, że w tym sezonie obowiązuje powrót do przełomu końcówki XX wieku, to nic dziwnego, że projektanci sięgnęli także po ten charakterystyczny wzór. Idą jednak o krok dalej i przenoszą print moro do różnych elementów garderoby i akcesoriów. Stosując się do ich rad, można pozostać trendy i urozmaicić swoją stylizację. Warto więc poznać nieco faktów na temat ubrań z motywem wojskowym, tak aby móc swobodnie łączyć go z innymi ciuchami i kolorami.
Kilka ciekawostek na temat moro
Słowem „moro” zaczęto określać wszystkie ubrania nawiązujące kolorystyką do wojskowego umundurowania. Warto jednak wiedzieć, że pojęcie to początkowo określało stroje szyte dla jednostek zmilitaryzowanych Ludowego Wojska Polskiego, z czasem rozszerzając się na wszystkie ubiory mające barwy maskujące. Pochodzi najprawdopodobniej z języka hiszpańskiego, ale postrzegane jest także jako skrót „materiał odzieżowy roboczo-ochronny”. „Moro” nazywano kamuflaż wz. 68, używany w latach 1969-1989, który zastąpił kamuflaż wz. 58 zwany „deszczykiem”.
Spoglądając na poszczególne stroje maskujące danych wojsk czy służb, łatwo dostrzec dużą różnorodność. Przykładowo mundur Marine Corps Combat Utility Uniform, czyli używany przez amerykańskich marines, występuje w dwóch wariantach – Woodland (leśny) i Desert (pustynny). Wiele ciekawych wzorów i faktur można zaobserwować wśród strojów wojskowych używanych w przeszłości przez różnorodne formacje. Strój piechura francuskiego z XVIII wieku współcześnie wydaje się niezwykle fantazyjny i potrzeba przyjrzeć się nieco dłużej, aby dostrzec jego zastosowanie praktyczne.
Moro w modzie – styliści lubią bawić się tym wzorem
Niegdyś wykorzystywanie moro w modzie nie było praktykowane, obecnie motyw ten stał się naprawdę inspirujący. Można wybrać zarówno klasyczne wzory, jak i poszczególne tonacje kolorystyczne. Moro może być więc monochromatyczne lub z barwnym akcentem, obejmującym niebieski, żółty, czerwony i wiele innych kolorów. Podobnie rzecz ma się z układem plam. Projektantów nie ograniczają wymagania narzucane przez służby wojskowe, stąd mogą do woli eksperymentować z taką stylistyką.

Wzór moro został zaprojektowany w celach praktycznych – jednak wybierając codzienne stroje z tym motywem, chodzi przede wszystkim o styl. Głównie za sprawą skojarzenia tej ornamentyki z wojskiem, myśliwymi czy ludźmi obserwującymi dziką przyrodę, zrodziło się przekonanie, że taki strój wyraża osobę o jasnych, szlachetnych zasadach, która jest konsekwentna w swoich działaniach. Paradoksalnie takie ubranie może być przejawem buntu, gdyż właśnie w takim charakterze było noszone dwie dekady temu. Znaczenie można nadać samemu lub zachować dystans od jakichkolwiek konotacji i po prostu cieszyć się ciekawą stylistyką. Niezależnie od pobudek, wzór moro jest bardzo chętnie wykorzystywany przez stylistów. Warto sięgać między innymi po spodnie, bluzy, koszulki, polówki, czapki, kurtki, buty czy skarpetki z tym motywem.

