Marynarka od pewnego czasu przestała być elementem stroju zarezerwowanym dla polityków, dyplomatów i biznesmenów, i coraz częściej widuje się ją jako część stylizacji codziennych. Nie oznacza to jednak, że marynarka przestała być strojem eleganckim i elitarnym. Szyk, ponadczasowość i luksusowy charakter tego typu garderoby pozostały niezmienne i to właśnie jeden z powodów, dla których współcześni mężczyźni tak chętnie sięgają po nią. Przed zakupem warto jednak dowiedzieć się, jak zbudowana jest marynarka i na jakie jej elementy zwracać uwagę. Pozwoli to wybrać idealny fason, który dopasowany będzie idealnie zarówno do sylwetki użytkownika, jak i okoliczności, w których ten szykowny strój będzie noszony.
Sekret dobrego stylu ukryty w guzikach
Najprostszym podziałem rodzajów marynarek jest rozróżnienie na modele jedno- lub dwurzędowe. Odnosi się ono oczywiście do ilości rzędów guzików na froncie marynarki. Dwurzędówki spotyka się znacznie rzadziej, gdyż trudniej ukryć w nich niedoskonałości sylwetki i zarezerwowane są one głównie dla panów szczupłych i wysokich. Nie mogąc pochwalić się idealnymi proporcjami, lepiej unikać takiego kroju, chociaż oczywiście jest to jedynie wskazówka, a nie zasada, której należy pilnie przestrzegać.
Marynarki różnią się także ilością guzików. Najbardziej popularne są aktualnie modele jednorzędowe z dwoma guzikami. Miłośnicy stylu retro i ciekawych stylizacji mogą także zdecydować się na marynarkę z trzema guzikami, która nadaje stylizacji ciekawego charakteru – to również doskonała propozycja dla mężczyzn szczupłych i wysokich, u których podkreśli wszelkie walory sylwetki. Marynarki dwurzędowe spotyka się najczęściej w wersjach z czterema lub sześcioma guzikami. Przy zakupie spotkać się można z oznaczeniem typu 4×2 lub 6×3 – pierwsza cyfra oznacza całkowitą ilość guzików w marynarce, podczas gdy druga mówi nam ile guzików można w niej zapiąć.
Warto pamiętać, że jeżeli marynarka ma więcej niż jeden guzik, to ten, który znajduje się na samym dole należy zawsze pozostawić odpięty.

Z czego składa się marynarka?
Marynarka posiada wiele elementów ważnych dla jej stylu i charakteru. Warto zapoznać się z ich listą i nazwami, aby uniknąć problemów podczas zakupów i faux pas przy rozmowie ze sprzedawcą. Jednymi z najważniejszych części są klapy, które mogą być otwarte lub zamknięte. Najważniejsza jest jednak ich szerokość, do której dobieramy odpowiedniej szerokości krawat. Szwy łączące kołnierz marynarki z klapami fachowo nazywamy kozerkami.
Na przedzie zwykle znajduje się mała kieszonka, do której wkłada się poszetkę (czyli odpowiednio złożoną, ozdobną chusteczkę). Kieszonka ta nazywana jest brustaszą i nie należy jej mylić – co do dziś ma często miejsce – z butonierką, która jest niewielkim otworem w lewej klapie marynarki. Butonierka dawniej służyła do zapinania klap w chłodne dni, a potem stała się dekoracyjnym elementem, w który można wsunąć kwiat lub przypinkę.

Ważną dla charakteru marynarki częścią są jej kieszenie. Te mogą być proste lub skośne, wszyte lub nakładane oraz posiadać lub nie posiadać patki. Czasami spotkać można też marynarki z niedużą kieszonką po prawej stronie, która nazywana jest biletówką.
Rozcięcia z tyłu marynarki to szlice. W zależności od modelu i typu marynarki, może ona posiadać jedno lub dwa rozcięcia – w niektórych fasonach nie znajdziemy ich wcale. Szlice ułatwiają wsuwanie rąk do kieszeni spodni oraz siadanie. W modelach jednorzędowych nie są konieczne, gdyż takie marynarki należy rozpiąć przed siadaniem. W dwurzędówkach, których nie odpinamy siadając, warto posiadać dwa szlice – poprawi to znacząco komfort noszenia.