Darmowa dostawa od 199,00 PLN
Wysyłka w 24H
Zwrot do 60 dni
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
LifestyleTrening i ciało

Kalistenika w domu – ćwiczenia własnym ciężarem ciała

2020-09-04
|
Kalistenika w domu – ćwiczenia własnym ciężarem ciała

    Kalistenika to doskonała propozycja dla osób, które nie chcą ćwiczyć ze sprzętem i ciężarami lub po prostu nie chcą wydawać horrendalnych sum na sprzęty czy karnet na siłownię. Być może słyszysz tę nazwę pierwszy raz w życiu, zapewne wiesz doskonale co pod nim się kryje. Kalistenika to ćwiczenia własnym ciężarem ciała, do których wykonania nie wykorzystuje się praktycznie żadnych sprzętów. Pompki, brzuszki czy podciąganie na drążku uprawiane regularnie przynoszą doskonałe efekty.

    KALISTENIKA DLA POCZĄTKUJĄCYCH

    Skoro kalenistyka to trening oparty o ćwiczenia wykorzystujące masę własnego ciała to jedyne w co musisz zainwestować to drążek rozporowy i ewentualnie matę do ćwiczeń oraz przyrząd do robienia pompek. Bardzo popularne są obecnie place do ćwiczeń na świeżym powietrzu gdzie z powodzeniem odnajdziemy podstawowe przyrządy treningowe. Dzięki temu możemy osiągnąć wymarzone efekty bez nakładu finansowego.

    Wystarczy 6 prostych ćwiczeń kalistenicznych angażujących różne partie ciała, aby skutecznie wzmocnić i wyrzeźbić sylwetkę. Podstawowy trening składa się z:

    • pompek – wzmacniających klatkę piersiową oraz triceps
    • podciągania na drążku – wzmacniających mięśnie pleców oraz bicepsy
    • przysiadów i wykroków – wzmacniających mięśnie nóg i pośladków
    • unoszenie nóg pod kątem 90 stopni leżąc na plecach lub wisząc na drążku – mięśnie brzucha
    • unoszenie mostka – mięśnie kręgosłupa
    • ćwiczenia na poręczach (dwóch krzesłach) – tzw. dipy trenujące mięśnie obręczy barkowe

    Ważne aby przed każdym treningiem zrobić rozgrzewkę angażującą całe ciało, tak aby zminimalizować ryzyko kontuzji i przeciążeń.

    KORZYŚCI Z TRENINGÓW

    Każdy sport uprawiany systematycznie poprawia naszą kondycję oraz sprawność fizyczną. Efekty uprawiania kalisteniki są widoczne już po miesiącu regularnych ćwiczeń. Znaczne zwiększenie siły mięśniowej, wysmuklona sylwetka oraz wyraźnie zarysowane mięśnie to bezwzględne zalety treningów. Dodatkowo ćwiczenia kalisteniczne mogą zminimalizować wady postawy oraz bóle pleców, które są częstą przypadłością osób wykonujących pracę w trybie siedzącym. Kalistenika poprawia także koordynację ruchową.

    KALISTENIKA A DIETA

    Trening kalisteniczny jest bardzo wymagający i absorbujący dużo energii dlatego ważne jest zwiększenie węglowodanów w diecie. Organizmowi należy dostarczyć białko w ilości 2 g na każdy kilogram masy ciała. Spożywane tłuszcze powinny stanowić około 30-35% dziennej kaloryczności. W czasie trenowania kalisteniki należy zadbać o dietę pozbawioną przetworzonej żywności i słodyczy. W diecie należy skoncentrować się na naturalnych produktach bogatych w witaminy i minerały. Postaw na chude mięso, ryby, warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste. Warto sięgnąć po produkty typu super-foods takie jak nasiona chia, jagody goji oraz orzechy. Podstawą jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody, dzięki czemu organizm oczyści się z toksyn oraz zostanie nawodniony. Zalecana dobowa ilość wody dla przeciętnej osoby wynosi około 1,03-0,04 litra na kilogram masy ciała. Co daje blisko 2,5 litra wody dziennie.

    Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
    pixel