Zmora wielu mężczyzn, nie tylko w podeszłym wieku. Spędza sen z powiek, odbiera poczucie pewności oraz atrakcyjności – mowa tu o zakolach. W głównej mierze są spowodowane genetyką i objawiają się cofniętą linią włosów na wysokości skroni w kształcie litery “M”. Jak poradzić sobie z łysieniem androgenowym?
Skąd się biorą zakola
Jeżeli myślisz, że problem zakoli dotyczy jedynie mężczyzn po 50 roku życia to jesteś w błędzie. Łysienie androgenowe (nie mylić z łysieniem plackowatym, które objawia się tzw. dziurą) daje pierwsze symptomy już u nastolatków. Jeżeli w Twojej rodzinie ojciec czy dziadek posiadają zakola to jest prawie pewne, że jesteś na nie skazany. Zakola powstają przez utratę włosów spowodowaną nadwrażliwością organizmu na dihydrotestosteron (DHT). Prowadzi to do zaniku mieszków włosowych. Organizm wolniej produkuje nowe owłosienie, które odrasta cieńsze i krótsze. Odpowiedzialne za powstawanie zakoli jest także niewłaściwy styl życia oraz zła dieta uboga w witaminy i substancje odżywcze. Rzadziej łysienie jest związane z poważniejszą chorobą np. anemią.
Sposoby na zmniejszenie zakoli
Najprostszym sposobem na zmniejszenie zakoli będzie odpowiednio dobrana fryzura, która pomoże optycznie zmniejszyć zakola. Po drugie – odpowiednio dobrane kosmetyki zwiększające grubość włosa. Po trzecie leki na receptę o potwierdzonej klinicznie skuteczności skonsultowane z lekarzem. Niezbyt popularne i bardziej kosztowne będą zabiegi: terapia komórkami macierzystymi, osoczem bogatopłytkowym, a ostatecznością – przeszczep włosów.
Kosmetyki na zakola
Na rynku kosmetyków do włosów odnajdziemy wiele specyfików poprawiających kondycję włosów oraz wpływających na wzrost nowych. Zwróć uwagę na szampony o działaniu wzmacniającym, dzięki którym włosy będą grubsze i gęstsze. Postaw na produkty o naturalnym składzie bogate w drogocenne składniki. Stosuj regularnie odżywki, które nawilżą, zregenerują i uchronią włosy przed łamliwością i rozdwajaniem. Ostatnim etapem pielęgnacji włosów są maski wzmacniające i wcierki, które stymulują porost oraz gęstość włosów.
Fryzury maskujące zakola
Podstawową zasadą przy doborze fryzury aby zamaskować zakola jest cieniowanie boków, które powinno być wykonane tak wysoko jak wysoko sięgają zakola. Sprawa jest prostsza jeśli posiadasz długie włosy. Pozwala to na większy wybór fryzur niż w przypadku osób z zakolami z dodatkowo rzadkimi i cienkimi włosami. Najpopularniejszą fryzurą maskującą zakola jest zaczesanie włosów na jedną stronę z przedziałkiem, dzięki czemu maskujemy jedno zakole. Dodatkowo wysokie cięcie boków eliminuje efekt zakola.